Skąd biorą się mięśniaki?

Skąd biorą się mięśniaki?

Niewielkie guzy macicy nazywane mięśniakami zwykle nie są szczególnie groźne. Jeden ich procent może jednak zmienić się w złośliwego mięśniaka gładkokomórkowego, ich wielkość oraz stan powinny być więc monitorowane przez lekarza.

Przyczyny powstawania mięśniaków ciągle jeszcze nie zostały w pełni wyjaśnione. Statystycznie najczęściej pojawiają się one u kobiet między 23 a 45 rokiem życia, lekarze zwracają przy tym uwagę zarówno na zależności genetyczne, jak i prawdopodobną rolę hormonów w ich powstawaniu. Najczęściej mięśniaki wiąże się z problemem nadmiernie wysokiego estrogenu w kobiecym organizmie. Przyczyną pojawienia się guzów może być jednak również nadwrażliwość komórek na estrogeny nawet, jeśli ich poziom nie odbiega od normy. Może się także okazać, że mięśniaki pojawiły się po zabiegu łyżeczkowania macicy nawet, jeśli był on przeprowadzony z innych przyczyn. Pozwala to na wysnucie teorii w myśl których mogą być one reakcją komórek na uraz, jakiego doznały. Pojawiają się też głosy mówiące o tym, że odpowiadają za nie nieprawidłowości w rozwoju narządów rodnych mające swoje źródło jeszcze w życiu płodowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania mięśniaków macicy? Sprawdź ofertę Szpitala Medfemina – mięśniaki Wrocław.