Na czym polega badanie cytologiczne?

Na czym polega badanie cytologiczne?

Kobiety są świadome, że regularnie wykonywane badania, przez lekarza ginekologa mogą nas ustrzec przed wieloma chorobami. Niestety wiele z nas nie stosuje tej wiedzy w praktyce. Ciąża to szczególny czas dla kobiety. W tym czasie kobieta wykonuje szereg badań, które mogą być zlecane przez lekarza nawet kilka razy w różnych trymestrach.

Jednym z ważniejszych badań, które kobieta powinna wykonać, jest cytologia. To badanie profilaktyczne, a jednocześnie test przesiewowy w kierunku raka. Umożliwia ono wykrycie stanów przednowotworowych i raka – najczęściej raka szyjki macicy.

Cytologia polega na pobraniu z szyjki macicy komórek nabłonka. Komórki pobierane są specjalną szczoteczką, które po odpowiednim przygotowaniu i zabarwieniu są badane pod mikroskopem. Pierwszą cytologię każda kobieta powinna wykonać po rozpoczęciu życia seksualnego. Badanie cytologiczne powinno się robić raz na trzy lata.

Zapraszamy na badania cytologiczne

Centrum Zdrowia Medfemina we Wrocławiu specjalizuje się w ginekologii i położnictwie. Starannie dobrany personel, zapewni każdej kobiecie dostęp do nowoczesnych usług medycznych. Jeżeli szukamy dobrego ginekologa to tylko Medfemina we Wrocławiu.