Jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze szyjki macicy?

Jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze szyjki macicy?

Wykryty we wczesnym stadium rak szyjki macicy może być skutecznie wyeliminowany. Może być też jedynym nowotworem, z jakim kobieta będzie miała do czynienia przez całe swoje życie. Jak zatem w porę rozpoznać zagrożenie?

Największym problemem w jego wypadku jest to, że sam stan przedrakowy nie pociąga za sobą żadnych objawów. W pewnym momencie można jednak zauważyć pewne dyskretne zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Jeśli ich nie zlekceważymy, zdecydujemy się na odwiedzenie ginekologa, a w jego gabinecie poddamy się badaniu cytologicznemu, z pewnością będziemy mogły poznać wiarygodną diagnozę.

Pacjentki, u których w porę zdiagnozowano chorobę, zwykle opowiadają o krwawieniu z pochwy tuż po stosunku oraz o krwawieniach, do których dochodziło między menstruacjami. Sygnałem, który może świadczyć o raku szyjki macicy w jego wczesnej fazie są jednak także obfite upławy, ból odczuwany w podbrzuszu także po zakończeniu miesiączki, ból podczas stosunku oraz dłuższe i bardziej obfite krwawienia podczas miesiączki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź rak szyjki macicy.