Endometrioza i niepłodność – niebezpieczne związki

Endometrioza i niepłodność - niebezpieczne związki

O endometriozie mówi się zwykle jako o chorobie co najmniej tajemniczej. Nic więc dziwnego, że jej związki z niepłodnością również nie są całkowicie zbadane. Oczywiście, nie ma wątpliwości, co do tego, że endometrioza utrudnia kobietom zajście w ciążę. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, gdy poszukujemy odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego właściwie tak się dzieje.

Lekarze mają co najmniej kilka teorii mówiących o tym, jak w ogóle dochodzi do tego schorzenia. Okazuje się jednak, że nie żadna z nich nie jest w pełni potwierdzona. Dziś najczęściej wspomina się w tym kontekście o tak zwanym wstecznym przemieszczaniu się krwi miesiączkowej. W procesie tym uczestniczą jajowody i to właśnie za ich pośrednictwem wspomniana krew dostaje się w różne miejsca jamy brzusznej. Niestety, gdy warunki są sprzyjające, wspomniane komórki mogą nie tylko wszczepić się, ale i dalej się rozwijać. Warto pamiętać, że endometrioza, choć utrudnia zajście w ciążę, wcale go nie wyklucza, Badania nad nią cały czas trwają, a współczesna medycyna może pomóc kobietom liczącym na przyjście na świat dziecka.

Jeżeli jesteście zainteresowani i chcecie zapozanć się ze szczegółową ofertą naszej placówki sprawdźcie – szpital.medfemina.pl.