Cytologia u dziewicy bez tajemnic

Cytologia u dziewicy bez tajemnic

Cytologia będąca badaniem pozwalającym na diagnozę raka szyjki macicy, nie budzi wielu kontrowersji. Trudno o osoby kwestionujące zasadność jej wykonywania oraz takie, które uważałyby ją za badanie niewiarygodne. Nadal mamy jednak do czynienia z kilkoma pytaniami, na które większość z nas nie zna poprawnej odpowiedzi.

Tak jest choćby w przypadku pytania o badanie cytologiczne dziewicy. Rak szyjki macicy w większości przypadków jest konsekwencją zakażenia wirusem HPV, a ten jest przenoszony drogą płciową. Skoro więc mamy do czynienia z kobietą, która nie współżyła, czy nie możemy założyć, że nie jest ona objęta ryzykiem wystąpienia akurat tego nowotworu? Okazuje się, że takie założenie jest błędne. Choć większość nowotworów szyjki macicy rzeczywiście jest konsekwencją zakażenia wirusowego, nie jest tak zawsze. Nie jest więc wcale wykluczone, że i u dziewicy nowotwór ten rozwija się, w początkowym stadium nie dając żadnych objawów. Kobiety, które ukończyły 21 lat powinny więc poddawać się badaniu raz na trzy lata nawet, jeśli do tej pory nie współżyły.

Cytologia we Wrocławiu

Placówka Medfemina we Wrocławiu zaprasza na badanie cytologiczne. Oferujemy profesjonalne usługi. Sprawdźcie ofertę – cytologia we Wrocławiu.