Badanie piersi ultrasonografem

Badanie piersi ultrasonografem

Badanie ultrasonograficzne polega na obrazowaniu wnętrza piersi przy użyciu fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć. Fala ultradźwiękowa wysłana z aparatu zwanym USG i przenika do badanych tkanek następnie odbija się od nich i wraca do odbiornika. Następnie fala przekształcana jest w impulsy elektryczne, co daje nam widoczny obraz na ekranie monitora. Każda z tkanek posiada inną echogeniczność, to znaczy zdolność odbijania ultradźwięków. To właśnie dzięki tym cechą jesteśmy w stanie odróżnić tkankę prawidłową od wszelkich zmian patologicznych. Tak w dużym uproszczeniu można opisać zasadę działania ultrasonografu.

Co wykrywa USG piersi?

Za pomocą USG piersi jesteśmy w stanie wykryć zarówno zmiany, które są łagodne, jak i nowotwory złośliwe i to już na wczesnym etapie ich rozwoju. Ultrasonografia piersi doskonale nadaje się do monitorowania zmian torbielowatych, mastopatii, brodawczaków oraz tak zwanych gruczolakowłókniaków. Te wymienione ostatnie szczególnie często dotykają młode kobiety. Gruczolakowłókniak jest to łagodny nowotwór piersi, który ma postać guzka. Może mieć różne rozmiary, bo od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Ten łagodny nowotwór występuje pojedynczo bądź w grupach. Często również ma nieregularny kształt, jest twardy albo elastyczny i można go przesuwać pod palcami. Dlatego tak ważne jest, aby USG piersi wykonywać regularnie.

Oferta Centrum Zdrowia Medfemina

Centrum Zdrowia Medfemina zapewnia wszystkim pacjentom dostęp do nowoczesnych usług medycznych pod opieką profesjonalnych i doświadczonych lekarzy. Medfemina posiada najnowszej generacji sprzęt, dzięki któremu lekarze mogą postawić dokładną diagnozę i wdrożyć prawidłowe leczenie.